,

NAJPIĘKNIEJSZE DWA SERCA

Wczoraj, po Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, przeżywaliśmy Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. I to nie jest przypadek, że obchodzimy te dwa Święta w takiej właśnie kolejności. Tak wielu
z nas pamięta, a może jeszcze widzi te dwa wiszące obok siebie obrazy przedstawiające najpiękniejsze Serca - Jezusa
i Maryi. Jakże to prosty i wierny wyraz naszej wiary jako Ludu Bożego.

Bo te dwa Serca biją zawsze zgodnym i równym rytmem.

To papież Pius XII poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Oddać się w ręce kogoś, to akt umiłowania. Ten najbardziej znany akt to to Jezusowe: „Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mego”.

Czyż i w życiu dziecko nie oddaje się z ufnością w ręce matki?

To nie jest tylko intuicja, ale całkowita pewność, że tam jest najbezpieczniej. A Maryja, nasza najdroższa Matka, zawsze czule i z troską przygarnie każdego do swego najmiłościwszego Serca. Ten sam papież w 1944 roku wprowadził Wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi w całym Kościele.

Serc matki i dziecka nie da się rozłączyć. Najwięcej o każdej matce mówi jej serce. Dziecko wzięte w ramiona uspokaja się. Bo jego serce jest na wysokości serca matki i odczytuje bezbłędnie to tętno, jedyne, niepowtarzalne, słyszane od urodzenia, a nawet wcześniej.

Syn Boży był zawsze w blasku Serca swej Matki. Ono biło i bije dla Niego. Serce Maryi jest niepokalane, bo w cieniu Boga cały czas ukryte. To Maryja skupia w sobie wszystko, co piękne - wielkie, wspaniałe, godne wejrzenia Boga, święte. Te doskonałości i życie niepokalanie czyste skupia się w Jej Sercu. Bo jakie serce – taki cały człowiek.

Dlatego Serce Maryi jest nieprzebranym skarbem wszystkich dóbr. Z tego Serca mamy wszyscy czerpać i uświęcać się.
I to zarówno Boże Serce jak i Maryi Serce są źródłem naszego zbawienia.

Św. Jan Eudes zachwycony wspaniałością Maryi pyta się: „O cudne Serce Przedziwnej Matki! Czemu wszystkie stworzenia nie zamieniają się w tyleż serc, które by Cię podziwiały?” Czemuż...?

W Fatimie Maryja mówiła dzieciom o wynagradzaniu za grzechy świata i niesieniu pociechy Jej Niepokalanemu Sercu. Podała dwa proste sposoby. Pierwszy to przyjmowanie Komunii świętej wynagradzającej. Drugi to odprawianie Nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca do Jej Niepokalanego Serca. Wszak oba Serca są zawsze razem. A rany zadane Sercu Bożemu są odczuwane przez Niepokalane Serce Matki Bożej i Ją także ranią.

Pamiętajmy, że Maryja jest naszą najlepszą Matką i ciągle powracajmy z jeszcze większą miłością do Jej Syna i do Niej samej.

Ela